Službeno ime: Arapska Republika Egipat
Državno uređenje: predsjednička republika
Glavni grad: Kairo, oko 19.5 milijuna stanovnika (2018 god.)
Jezik: arapski (službeni)
religija: muslimani 90%, koptski kršćani 9% (2010)
Vremenska razlika: EET Eastern European Time (Hrvatska 12:00 = Egipat (Kairo) 13:00)
Novac: EGP (egipatska funta); 1 EGP = 100 piastra; 1 EGP = 1000 mill
Broj stanovnika: oko 97.55 milijuna (po popisu stanovništva iz 2017. god)
Površina: 1.010.000 km²
Geografski položaj: Arapska Republika Egipat je država u sjeveroistočnoj Africi. Dio egipatskog teritorija, Sinajski poluotok, nalazi se na području Azije. Na zapadu graniči s Libijom, na jugu sa Sudanom, na sjeveru sa Sredozemnim morem, a na istoku s Izraelom i Gazom. Područje delte Nila, odnosno Egipat južno od Kaira tradicionalno se naziva Gornji Egipat, a područje sjeverno od Kaira Donji Egipat.
Klima: Egipat leži u suptropskom pojasu. Postoje samo dva godišnja doba: ljetno i zimsko. Ljeto traje od svibnja do rujna, a blaga zima od listopada do ožujka. Travanj je mjesec smjene godišnjih doba. Prosječna je ljetna (srpanj) temperatura od 26,2 °C u Aleksandriji do 35,2 °C u Asuanu; maksimalna ljetna temperatura posvuda je viša od 30 °C (Kairo 33 °C, Asuan 41 °C). Zime su za naše prilike blage. Prosječna je zimska (siječanj) temperatura od 13,6 °C u Aleksandriji do 16 °C u Asuanu; minimalna zimska temperatura ne pada ispod 9 °C, a maksimalna može dosegnuti 23 °C.
Električni napon: 220 V
Dokumenti potrebni za putovanje: Moguće izdavanje vize pri dolasku u AR Egipat samo ako je riječ o organiziranom turističkom putovanju. Kao dokaz potreban je vaučer turističke agencije.
Viza se u svrhu turizma može ishoditi i putem sustava E-viza na visa2egypt.gov.eg. Pristojba turističke vize za jedan ulazak je 35 USD, a za višekratne ulaske 60 USD. Za sve detaljnije informacije molimo da kontaktirate Veleposlanstvo Egipta u Zagrebu.
Zdravstvo: Cijepljenje nije obvezno. Preporučamo da se prije putovanja detaljnije informirate na web stranicama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO, www.who.int) kao i da prikupite obavijesti o mogućnosti cijepljenja prije odlaska u inozemstvo (HZJZ, http://www.hzjz.hr/). Preporučamo također da na putovanje uzmete priručnu ljekarnu, koja sadrži lijekove koje redovito koristite, kao i lijekove za uobičajene probleme koji se javljaju na putovanjima.
Telefoniranje: Pozivni broj zemlje je +20. Mobilne telefonske veze su dobre u urbanim mjestima, no kvaliteta drastično opada u ruralnim područjima. Molimo da za detalje kontaktirate vašeg mobilnog operatera.
Kreditne kartice: Kreditne i debitne kartice (Visa, MasterCard, Maestro, AmEx) mogu se koristiti u većim trgovinama, restoranima i hotelima u Egiptu. Još uvijek je vrijedno nositi gotovinu za manje transakcije u kafićima i tržnicama ili ako putujete u neka od vanjskih ili ruralnih područja.
Napojnice: nisu obvezne, ali je uobičajeno ostaviti 10% od ukupnog iznosa računa u restoranu ili taxiju, ukoliko ste bili zadovoljni pruženom uslugom.
Sigurnost putovanja: Molimo Vas da se o sigurnosti putovanja u pojedine zemlje informirate u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, ili na njihovoj web stranici: www.mvep.hr.
Preporučujemo:
Odjeća: savjetujemo laganu pamučnu odjeću, odjeću za plažu, vjetrovke i pokrive. Ponesite i zaštitu protiv sunca i vjetra, bez obzira na period godine u kojem putujete. Također preporučamo primjerenu garderobu za razglede vjerskih objekata (pokrivena ramena i duge hlače).
Hrana i piće: Egipatska kuhinja intenzivno koristi mahunarke, povrće i voće iz bogate egipatske doline i delte Nila. Ona dijeli sličnosti s hranom istočnog Mediterana, u elementima kao što su povrće punjeno rižom, švarma, kebab i ćufta. Primjeri egipatskih jela uključuju ful medames, mljeveni fava grah; kushari, leća i tjestenina. Tipična jela u egipatskoj kuhinji su zec, golub, piletina i patka. Janjetina i govedina često se koriste za roštiljanje. Riba i plodovi mora su uobičajeni u obalnim regijama Egipta. Značajna količina egipatske kuhinje je vegetarijanska, i zbog povijesno visoke cijene mesa i zbog potrebe koptske kršćanske zajednice, čija vjerska ograničenja zahtijevaju vegansku prehranu tijekom većeg dijela godine.
Uobičajeno, obrok počinje juhom koja se služi uz lepinje. Meso mnogim Egipćanima nije dostupno, pa se uglavnom koristi za dodavanje arome juhama. Ako se jede samo meso, ono je obično na žaru (kebab), pečeno ili punjeno rižom. Svakodnevni obroci su povrće, fava grah ili jaja. Falafel, prženi pire od graha ili slanutak sa biljkama je delikates koji se često nalazi na Srednjem Istoku i predstavlja ukusnu užinu.
Jela u Egiptu se gotovo uvijek služe sa salatom i umakom, kao što je babaganoush napravljen od pasiranog patlidžana ili fuul – kombinacija graha, limuna i bilja. Desert je obično pecivo punjeno smokvama, datuljama i orasima, natopljeno medom, kao što je baklava, ili mahallabiiaa (riža na mlijeku) pripremljen sa ružinom vodom i posut začinima. Jogurt i voće, posebno naranče, datulje i smokve se često jedu kao desert.
Najpopularnije piće u Egiptu je čaj, a omiljeni okusi su menta i delikatni spoj bilja i jake kave. Voćni napici su široko dostupni, posebno lokalni specijalitet karkadai – napitak od sušenog hibiskusa. Iako je Egipat muslimanska zemlja, alkohol je dostupan u hotelima i mnogim restoranima u većim gradovima i odmaralištima, posebno lokalno tamno pivo Asvanli (tamno pivo napravljeno u Asvan regiji) i Zibib (alkoholno piće sa okusom anisa).
Kupovina: popularni suveniri: minijature piramida, skrole papirusa, ogrlice i narukvice sa skarabejima, kožne papuče, staklene posudice s pijeskom. Veliki broj objekata posluje od 8 do 20 radnim danom, od 9 do 15 subotom, a nedjeljom skraćeno.
Sef: Molimo da spremite novac, dokumente i druge vrijednosti u hotelskom ili sobnom sefu, organizator putovanja niti hotel ne preuzima odgovornost za ukradene stvari.