Za sva pitanja i informacije pošaljite nam upit ili nas nazovite
042 232 968
info@odisea-travel.hr
30.10. – 03.11.2024. OSNOVNA CIJENA 242 EUR REDOVNA CIJENA 250 EUR PLUS CIJENA 258 EUR
Sami birate cijenu putovanja koja vam najviše odgovara, a cijene se razlikuju u dijelu autobusa gdje želite sjediti.
OSNOVNA cijena – sjedala od 29 pa nadalje
REDOVNA cijena – sjedala od 9 do 28
PLUS cijena – sjedala 3, 4, 5, 6, 7 i 8 (na pojedinim putovanjima moguća su i sjedala 1 i 2)
Sve cijene su raspoložive do trenutka popunjenja broja mjesta za pojedinu cijenu.
Polazak iz Zagreba u 5:00 sati. Ugodna vožnja preko Srbije do Bugarske uz povremene odmore tijekom puta. Dolazak u Sofiju, glavni grad Bugarske i drugi najstariji glavni grad u Europi s obzirom da je osnovana prije 7000 tisuća godina. Sofija je izgrađena na ruševinama rimskog grada Serdica i još iz tog doba svoj razvoj duguje povoljnom položaju u središtu Balkana. Tijekom povijesti imala je više imena, a ostaci starog grada su i danas vidljivi te predstavljaju omiljenu turističku povijesnu atrakciju. Smještaj u hotel. Nakon kraćeg odmora odlazak u grad s voditeljem putovanja (gradskim prijevozom), te prvo upoznavanje središta bugarske prijestolnice. Predlažemo odlazak na fakultativnu večeru u tipični bugarski restoran u kojima ćete moći uživati u specijalitetima ovog dijela istočne Europe. Noćenje.
Doručak. Sofija je smještena podno planina Vitoša čiji vrhovi idu i do 3000 metara i spada među najviše europske gradove. Riječ je o jako energičnoj istočnoeuropskoj prijestolnici, koja se po svojoj jedinstvenoj kombinaciji europske i arhitekture komunizma razlikuje od ostalih gradova. Odlazak u razgled znamenitosti grada (autobusom i pješice): Spomenik neznanom junaku – hram sv. Aleksandra Nevskog, jedan od glavnih simbola Sofije, ujedno i crkva Bugarskog patrijarha – hram Svete Sofije iz 6 st., koja je pod turskim ropstvom bila ograđena minaretima i proglašena džamijom, no njena posebna zanimljivost je u činjenici da ispod crkve postoji preko 400 grobnica u nekoliko nivoa – zgrada Parlamenta – trg Alexandra Batenberga, glavni gradski trg – Konstantinova četvrt koja će nam dočarati šarolikost društva ovog podneblja – Predsjednička palača s počasnom stražom – bulevar Cara Osloboditelja – Crkva sv. Nedelje s 11 zvona u kojoj se nalaze mošti srpskog Kralja Milutina – Rotonda sv. Georgija najdrevnija je očuvana rimska građevina u Sofiji – Bulevar Vitoša – gradske zidine koje datiraju iz 12. stoljeća – ruska crkva sv. Nikolaja Čudotvorca, izgrađena na mjestu bivše džamije – Narodno kazalište – sinagoga, treća po veličini sinagoga u Europi – crkva Svete Petke, ispod koje je pronađena rimska grobnica iz 4. st. – Banya-Bashi džamija, jedina preostala aktivna džamija u Sofiji poznata po velikoj kupoli, a ime se doslovno prevodi kao “mnoštvo kupki” što leži u činjenici da je džamija izgrađena na prirodnim termalnim vrućim izvorima. Slobodno vrijeme. Noćenje.
Doručak. Današnji dan je predviđen za odlazak u Plovdiv, najljepši grad u Bugarskoj, drugi po veličini bugarski grad, koji je 2019. ponio i titulu Europske prijestolnice kulture. Smjestio u podnožju šest brežuljaka (nekad ih je bilo sedam) uz rijeku Maricu. Stariji od Rima, Atene i Carigrada, i iste je dobi kao i Troja, smatra se za drugi najstariji europski grad (nakon Mikene) i najstariji stalno naseljeni grad u Europi. Kroz bogatu povijest napadali su ga i osvajali brojni narodi poput Perzijanaca, Grka, Kelta, Rimljana, Gota, Huna, Bugara, Slavena, Rusa i Turaka; svi koji su vladali gradom imenovali su ga drugačije i ostavili svoj trag u njegovoj povijesti. Odlazak u šetnju kroz višestoljetnu povijest Plovdiva: Stari grad je “muzej na otvorenom” koji se nalazi na tri brda upoznat ćemo šetnjom kroz splet zavojitih kaldrmom popločanih ulica duž kojih su nanizane crkve i tradicionalne kuće bogatih trgovaca iz prošlosti, vrlo asimetričnog izgleda i oslikanih fasada – crkva cara Konstantina i carice Jelene – Rimski amfiteatar iz 1. stoljeća koji je jedna od glavnih turističkih atrakcija u Bugarskoj, čiji su ostaci otkriveni ’60-ih godina prošlog stoljeća – šetnja glavnom gradskom ulicom Rayko Daskalov, koja je ujedno i najdulja pješačka zona u Europi (1.750 m) – šećući glavnom ulicom dolazimo do dobro očuvanih ostataka rimskog stadiona, sagrađenog u kotlini između dva brežuljka, čiji je veći dio i dalje skriven ispod glavne pješačke ulice – u neposrednoj blizini stadiona nalazi se Džumaja džamija, koja je jedna od dvije preostale džamije u gradu, iz 15-tog stoljeća i potpuno je obnovljena. Slobodno vrijeme. Povratak u Sofiju. Noćenje.
Doručak. Predlažemo fakultativni izlet do dvije najznačajnije UNESCO zaštićene znamenitosti izvan Sofije, manastira Rila i crkve Bojana. Prvo odlazimo do manastira Rila, najznačajnijeg kulturnog, povijesnog i arhitektonskog spomenika, ne samo Bugarske, već i cijele jugoistočne Europe. Manastir je izgrađen u čast sv. Ivana Rilskog, prvog bugarskog pustinjaka, koji je svoj život posvetio postu i molitvama, a živio je u pećini nadaleko manastira. Vrijeme izgradnje je prva polovica 10. stoljeća, 1961. godine manastir Rila postaje Nacionalni muzej, a 1983. godine ga UNESCO uvrštava na popis svjetske kulturne baštine. Obilazak manastirskog kompleksa s brojnim crkvama, freskama, ikonama i ćelijama monaha koji se nalazi u predivnom prirodnom okruženju nacionalnog parka Rila, a u njemu i dan danas živi oko 60-ak monaha. Na povratku u Sofiju posjetit ćemo čuvenu srednjovjekovnu crkvu sv. Bojane (crkva sv. Nikole i sv. Pantelejmona), koja se sastoji od tri zgrade i potiče iz 10 st., a puni sjaj dobiva u 13 st. za vrijeme drugog Bugarskog Carstva. UNESCO je crkvu 1979. uvrstio na svoj popis Svjetske kulturne baštine kao jedan od najbolje očuvanih spomenika srednjovjekovne umjetnosti sa savršeno očuvanim freskama starim preko 760 godina, na kojima je prikazano 89 prizora s 240 ljudskih figura. Povratak u Sofiju u poslijepodnevnim satima. S obzirom da je Sofija poznata kao shopping destinacija istočne Europe autobus će putnike koji tako žele, po povratku s izleta ostaviti ispred Bulgaria Mall-a, najvećeg shopping centra u Bugarskoj gdje se na nekoliko desetaka tisuća m2 nalaze stotine dućana (povratak u hotel u vlastitoj organizaciji). Slobodno vrijeme. Noćenje.
Doručak i odjava iz hotela. Nastavak vožnje prema Beogradu. Po dolasku u Beograd panoramski razgled grada: Trg Revolucije – skupština – Terazije – Trg Republike – Knez Mihajlova – Kalemegdan s kojeg se pruža predivan pogled na ušće Save u Dunav. Krećemo prema Hrvatskoj. Dolazak u kasnim večernjim/noćnim satima.
Redoslijed obilaska, kao i vremena su informativna i podložna promjenama prema procjeni voditelja putovanja na licu mjesta.
Garantiran polazak: garancija ovog putovanja je informativnog karaktera i podložna promjenama ovisno o dinamici prodaje.
Smještaj naših grupa je u Sofiji u provjerenim i kvalitetnim hotelima 3*/4* (lokalna kategorizacija).
Nema popusta za trokrevetnu sobu. Trokrevetne i jednokrevetne sobe su na upit budući hoteli raspolažu s manjim brojem takvih soba i potvrda ovisi o raspoloživosti.
BUGARSKA – dobro je znati
Republika Bugarska prostire se na oko 110 tisuća četvornih kilometara u jugoistočnoj Europi. Graniči s Grčkom na jugu, s Turskom na jugoistoku, sa Srbijom na zapadu, s Makedonijom na jugozapadu i Rumunjskom na sjeveru. Na istoku, pak ima izlaz na Crno more. Glavni i najveći grad – Sofija – smjestio se u podnožju planine Vitoše, na zapadu zemlje. Bugarskim teritorijem dominiraju plodne nizine u dolini rijeke Marice, dok su sjeverni i južni prostori povišeni. Sjeverom tako prolazi 600 kilometara duga Stara planina, poznatija i kao Balkan, dok se južnim dijelom proteže masiv Rodopi.U zemlji živi oko 8 milijuna stanovnika, koji pripadaju uglavnom pravoslavnoj vjeroispovijesti (85%), islam (12%) i ostali. Nacionalna valuta je bugarski lev (BGN) koja je i jedino sredstvo plaćanja (1 euro = cca. 1,95 leva). Bugarska kuhinja spoj je turskih, grčkih i slavenskih utjecaja. Temelji se na mlijeku i mliječnim proizvodima, raznovrsnom povrću i mesu. Bugari uživaju u hladnim i toplim juhama od graška, krastavaca i rajčice, a rado jedu i musake, ćevape i sarmice. Vole pivo i vino te nezaobilaznu lozovača i mastiku.
Rok za prijavu: do popune mjesta odnosno 7 dana prije polaska.
Minimalan broj prijavljenih putnika: 40 putnika.
Za sve polaske (osim Zagreba) potrebna prethodna pismena najava.
Točno vrijeme i mjesto polaska iz Slavonskog Broda i transfera iz Varaždina bit će definirano 3 dana prije polaska.
Redoslijed obilaska, kao i vremena su informativna i podložna promjenama prema procjeni voditelja putovanja na licu mjesta.
Granične, vizne i zdravstvene formalnosti:
VAŽNE INFORMACIJE ZA PUTOVANJE (obavezno pročitati):
Upute i opći uvjeti putovanja za turističke aranžmane sastavni su dio programa i ugovora o putovanju, te sadrže za putnika sve potrebne predugovorne informacije. Rezervacijom putovanja i potpisom na ugovoru o putovanju suglasni ste s navedenim uvjetima, stoga molimo pozorno pročitajte uvjete.
Opći uvjeti organizatora